Renata Šamo

Uvod u jezik i (ino)jezični razvoj

  • Godina izdanja: 2021.
  • Format: 12,5x20cm
  • Stranica: 418
  • Uvez: Meki
  • ISBN: 978-953-340-120-1
21,02 € 26,28 € 20.00%

Kratki opis

Knjiga obuhvaća pregled temeljnih (primijenjeno)lingvističkih tema, organiziranih prema paradigmatskom načelu. Nakon predgovora i uvoda te objašnjenja glavnih pojmova, slijede cjeline koje sadrže opise ključnih paradigmi (strukturalno-bihevioralna, generativno-nativistička, funkcionalna, kognitivna, sociokulturalna i kompleksnost dinamičkih sustava) pomoću kojih su relevantni autori tumačili jezik, njegov razvoj i uporabu, također s osvrtom na odlučujući utjecaj ključnih teorijsko-istraživačkih spoznaja o jeziku na promjene u metodama njegova poučavanja. U posljednjem poglavlju autorica donosi glavne zaključke koji su proizašli iz njezinih razmatranja, imajući u vidu pitanje sveobuhvatnosti teorije o jeziku i jezičnom razvoju kao izazov. Sastavni dio ove knjige su još kazalo autora i popis literature.

RENATA ŠAMO rođena je 1963. godine u Slavonskom Brodu. Nakon što je diplomirala engleski jezik i književnost, magistrirala je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu obranivši rad Razvijanje vještine čitanja u ranom učenju engleskog kao stranog jezika. Na istom je fakultetu doktorirala radom Analiza strategija čitanja uspješnih i manje uspješnih učenika engleskog kao stranog jezika. 
Nakon prvih radnih iskustava u nekoliko srednjih i osnovnih škola, profesionalni razvoj nastavlja u sustavu visokog obrazovanja 1997. godine u Puli. Danas je zaposlena na radnome mjestu redovitog profesora na Odsjeku za anglistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, gdje ujedno obnaša dužnost predstojnice, nakon više od desetljeća provedenog u radnom odnosu na Katedri za obrazovanje učitelja engleskog jezika Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Osim toga, obnaša dužnost prodekanice za znanstveno-istraživači rad i međunarodnu suradnju na matičnoj instituciji. Kao vanjski suradnik samostalni je ili udruženi nositelj i izvoditelj triju kolegija u sklopu sveučilišnih poslijediplomskih doktorskih studija – Glotodidaktike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te Jezičnog, književnog i kulturnog konteksta ranog, predškolskog i primarnog obrazovanja na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. Nedavno je uspostavila i suradnju s Odsjekom za anglistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.