Neven Budak

Hrvatska i Slavonija u ranome novom vijeku

  • Godina izdanja: 2007.
  • Format: 17 x 24cm
  • Stranica: 256
  • Uvez: Tvrdi
  • ISBN: 978-953-7534-01-1
21,02 € 26,28 € 20.00%

Kratki opis

Hrvatska povijest u ranome novom vijeku; svezak I-III

Tri knjige pod zajedničkim naslovom Hrvatska povijest u ranome novom vijeku dio su serije Hrvatska povijest koju uređuje Neven Budak, profesor hrvatske povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Hrvatska povijest ranoga novog vijeka posljednji je put sustavno obrađena prije pedeset godina, pa ovo izdanje popunjava veliku prazninu u hrvatskoj historiografiji. Sve tri knjige popraćene su pregledima literature vezanima uz pojedina poglavlja, te povijesnim zemljovidima što ih je izradio Ivan Jurković (Sveučilište u Puli). Sve tri knjige dostupne su u tvrdom i mekom uvezu, kao što će biti slučaj i s ostalima u seriji. Serija Hrvatska povijest bit će popraćena posebnim nizovima, a prvi će od njih biti Monografije iz hrvatske povijesti.

Knjiga Hrvatska i Slavonija autora Nevena Budaka posvećena je povijesti civilne ili banske Hrvatske, ali u uvodu daje pregled povijesti čitavog razdoblje od kraja 15. do početka 19. stoljeća za cjelokupno područje povijesnih hrvatskih zemalja. U nekoliko cjelina autor obrađuje prostor, institucije, društvene i ekonomske strukture i kulturu. Knjiga završava poglavljem o protonacionalnim integracijama.

Željko Holjevac (Sveučilište u Zagrebu) i Nenad Moačanin (Sveučilište u Zagrebu) obradili su u knjizi Hrvatsko-slavonska vojna krajina i Hrvati pod vlašću Osmanskoga Carstva u ranome novom vijeku kontinentalni dio hrvatskih zemalja koje su se našla s obje strane granice dviju velikih carstava: Habsburškog i Osmanskog. Društvena i gospodarska povijest nadopunjene su poglavljima o etnokonfesionalnim prilikama i kulturi krajiškog društva, te o utjecajima islamskog svijeta na pretvorbu onih hrvatskih zemalja koje su se našle pod vlašću sultana.

Dalmacija, Dubrovnik i Istra naslov je knjige koju su napisali Josip Vrandečić (Sveučilište u Splitu) i Miroslav Bertoša (Sveučilište u Puli). Josip Vrandečić obradio je Dalmaciju i Dubrovnik, uključivši i kratko poglavlje o Boki, dok je Miroslav Bertoša autor pglavlja o Istri. Oba su autora posvetila veliku pažnju ratovima i njihovom utjecaju na društvo, gospodarstvo i kulturu, a obojica se bave i demogarfskim aspektima prošlosti hrvatskog priobalja.