Radek Knapp

Put u Kalino. Roman

  • Naslov izvornika: Reise nach Kalino.
  • Godina izdanja: 2018.
  • Format: 14x21 cm
  • Stranica: 230
  • Uvez: Tvrdi
  • ISBN: 978-953-340-068-6
17,84 € 22,30 € 20.00%

Kratki opis

Prijevod s njemačkoga: Vedrana Gnjidić.
“Put u Kalino” kriminalistički je roman Radeka Knappa s elementima znanstvene fantastike smješten u moderno potrošačko društvo opčinjeno idealom vječne mladosti. Kroz dvadeset i četiri poglavlja čitatelji prate pustolovine detektiva “starog kova” Juliusa Werkazyja (Juliusa Radicza) kojega iz pomalo oronule detektivske agencije izvlači F. Osmos, tajanstveni upravitelj Kalina, grada-kupole izoliranog od ostatka svijeta u kojem je svaki segment života vrlo pomno osmišljen i u kojem vrijede posebna pravila. Osmos angažira Radicza kako bi razriješio iznimno osjetljiv slučaj ubojstva (koji to možda i nije) u gradu u kojem ubojstava nema, a razlog tomu Radicz tek treba otkriti i odgonetnuti što se zapravo skriva iza sumnjive atmosfere u gradu u koji iz vanjskog svijeta vodi samo jedan vlak, a u kojem nitko od stanovnika nije stariji od trideset godina.
Stilom roman podsjeća na pustolovine Sherlocka Holmesa, a simpatični Radicz s poznatim detektivom dijeli upečatljiv način odijevanja i tehnički potkovanog suradnika (Brunu) koji poput dr. Watsona pomaže “izvana” i povezuje Radicza s modernim svijetom i onim njegovim dimenzijama koje su mu daleke ( kao na primjer s tehnologijom i tehnikom). Dinamičnim dijalozima i funkcionalnim, a opet vizualno evokativnim, privlačnim i spretnim pripovjednim dijelovima Knapp postiže pitak stil začinjen ironijom i duhovitim dosjetkama, a istovremeno pruža ozbiljnu kritiku distopije koja na trenutke opasno podsjeća na “modus vivendi” urbanih građana svijeta. “Reise nach Kalino” zanimljivo je pustolovno štivo i pomalo zlokobna vizija budućnosti nalik na one Orwella ili Kafke za koje je čitatelj, kada zatvori i poslijednju stranicu, ipak sretan da u tom obliku (zasad) postoje (većim dijelom) samo na papiru.

RADEK KNAPP rođen je 1964. u Varšavi. Odrastao je kod djeda i bake u Poljskoj, a godine 1976. preselio se u Beč gdje mu je živjela majka. Nakon mature na trgovačkoj školi upisuje studij filozofije. Kako bi osigurao golu egzistenciju za vrijeme studija, okušavao se u najrazličitijim poslovima, između ostalog i kao učitelj tenisa, poljevač vodom u saunama, prodavač kobasica po uličnim štandovima, timaritelj pavijana u zoološkom vrtu itd. Posljednjih godina živi u Beču kao slobodni pisac. Godine 1994. debitirao je zbirkom pripovjedaka Franio (Franjo) za koju je kratki predgovor napisao Stanislav Lem i za koju je još iste godine primio uglednu književnu nagradu aspekte, zatim god. 1999. objavljuje svoj prvi roman Herrn Kukas Empfehlungen (Preporuke gospodina Kuke) prema kojemu je snimljen i istoimeni film (2008.), a koji se ubraja u najuspješnije tzv. longsellere u povijesti izdavačke kuće Piper. Nakon toga (2003.) objavljuje zbirku pripovjedaka Papiertiger (Papirnati tigar), zatim (2005.) zbirku crtica Gebrauchsanweisung für Polen (Naputak o načinu uporabe Poljske), Reise nach Kalino (Putovanje u Kalino, 2012.), Der Gipfeldieb (Kradljivac vrhova, roman, 2015.), Der Mann, der Luft zum Frühstück aß (Čovjek koji je doručkovao zrak, pripovijest, 2017.), Die Stunde der Geburt (Vrijeme rađanja, pripovijetka uz 41 grafiku Alfreda Kubina, 2017.) Radek Knapp nije autor koji knjige objavljuje kao na tekućoj vrpci jer, kako sâm kaže, on knjige ne piše po narudžbi, nego prema vlastitoj potrebi i kad sazrije vrijeme za to. Dobitnik je više uglednih književnih nagrada i priznanja. Među inima dobio je, primjerice, i stipendiju za mlade autore koju dodjeljuje Austrijsko ministarstvo za prosvjetu i sport (1992.), zatim Počasnu nagradu za književnost grada Beča (1993.), pa književnu nagradu kulturnog magazina aspekte ZDF-a (1994.), stipendiju za književne projekte Austrijskoga saveznog kancelarskog ureda (1999./2000.)