Željko Heimer

Grb i zastava Republike Hrvatske + CD-Rom

  • Godina izdanja: 2008.
  • Format: 21 x 27 cm
  • Stranica: 198
  • Uvez: Tvrdi
  • ISBN: 978-953-7534-12-7
37,16 € 46,45 € 20.00%

Kratki opis

U Hrvatskoj se tijekom 17 godina njezinog postojanja izmijenilo ili paralelno rabilo nekoliko inačica s manje ili više razlika u pojedinim detaljima prikaza grba. U heraldičkoj tradiciji relevantan je jedino opis (blazon), a svaki prikaz koji mu odgovara, bez obzira na umjetničku obradu elemenata, smatra se jednako prihvatljivim. Danas je ipak uobičajeno da postoji standardni uzorak grafičkog prikaza grba koji se rabi u svim službenim prigodama bez varijacija. Slično tome, klasična heraldika ne poznaje nijanse boja, no danas je i za državne simbole uobičajeno rabiti suvremene načine određivanja boja međunarodnim skalama. Uz kratki uvod u heraldiku (grboslovlje) i veksilologiju (zastavoslovlje), knjiga prikazuje kratki pregled povijesti hrvatskog grba i zastave. Knjiga na temelju zakonski normi i relevantnih izvora po prvi put predstavlja preciznu konstrukciju likovnog izgleda današnjeg grba i zastave Republike Hrvatske, donosi grafičke standarde za prikaz grba i zastave u različitim prigodama upotrebe i izrade. Osim toga, prikazani su načini opremanja i isticanja nacionalne zastave, pravila za primjereno korištenje zastave u različitim prilikama, a osobito kada se ističe zajedno s drugim zastavama. Posebno su istaknute neke česte pogreške i nepravilne uporabe zastave, koje treba izbjegavati.
   Posebno su obrađene temeljne zakonske odredbe i uvriježena pravila za korištenje stranih i manjinskih zastava. Opisana je i uporaba nacionalne zastave i drugih zastava koje iskazuju nacionalnu pripadnost na civilnim brodovima i brodovima Hrvatske ratne mornarice te zastava koje označavaju nazočnost visokih državnih i vojnih dužnosnika na ratnim brodovima RH. Posebno je prikazana predsjednička zastava i lenta. Cjelinu prikaza zaokružuju temeljna načelima izgleda i upotrebe županijskih, gradskih i općinskih zastava u Hrvatskoj te prilogu s izvacima iz relevantnih povijesnih i današnjih zakonskih tekstova i popisom zakonskih akata koji uređuju pitanja grbova i zastava u Hrvatskoj. Uz ovu je knjigu priložen CD s vektorskim crtežima inačica grba i zastave predviđenih za razne prigode i tehnike u nekoliko najpopularnijih formata vektorskog zapisa.
Budući da samo kvalitetno izrađeni i pravilno upotrijebljeni simboli daju dignitet državi koju simboliziraju, cilj je ove knjige omogućiti svima koji izrađuju i koriste grb i zastavu Republike Hrvatske da dobiju najširi mogući temelj za kvalitetnu izradu i primjereno isticanje tih nacionalnih simbola. Time knjiga ima višestruku namjenu, kao izvor o povijesti hrvatskih nacionalnih simbola, kao priručnik za izradu i tisak tih simbola te kao priručnik za pravilnu upotrebu grba i zastave u službenim kao i privatnim prilikama.

Željko Heimer, dipl. inž., FF, diplomirao je 1997. i magistrirao 2005. na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirao 2013. na katedri za vojnu sociologiju na temu identiteta oružanih snaga i uloga zastava postrojbi u Domovinskom ratu na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagreb. Djelatni časnik informatičke struke u Oružanim snagama Republike Hrvatske, obnašao je stručne i voditeljske dužnosti u Glavnom stožeru. Od 2011. bojnik roda veze, 2012. završava zapovjedno-stožernu izobrazbu na Hrvatskom vojnom učilištu, sudjeluje u više programa međunarodne vojne suradnje, od 2013. radi u Samostalnom sektoru za informacijske i komunikacijske sustave Ministarstva obrane. Od 1995. godine aktivan je član međunarodne udruge Flags of the World (FOTW); gdje je  urednik i član upravnih tijela. Objavljuje u više inozemnih veksiloloških časopisa i sudjeluje na nizu međunarodnih veksiloloških i heraldičkih kongresa od 2001. Priredio izložbu norveških zastava 2005. u Zagrebu, koja je kasnije gostovala u nizu gradova u Hrvatskoj i Norveškoj. Od 1996. godine održava web stanice the Flags and Arms of the Modern Era gdje objavljuje rezultate svojih heraldičkih i veksiloloških istraživanja povijesnih i današnjih zastava Hrvatske i šire regije. Jedan od osnivača i predsjednik Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva (HGZD), od 2006. uređuje polugodišnji časopis Društva Grb i zastava. Objavio je monografije o grbovima i zastavama Hrvatske i Zagreba, znanstvenu monografiju Sintaksa heraldičkog blazona, te niz znanstvenih, stručnih i znanstveno-popularnih članaka s posebnim interesom za teme grupnog vizualnog identiteta i njegovog utjecaja na društvo. Objavljuje i popularne članke i feljtone o heraldici i veksilologiji u hrvatskim časopisima, među kojima valja istači kolumnu Veksilologija u Hrvatskom vojniku, koja se redovito objavljuje više od četiri godine. Od 2005. jedan je od urednika u međunarodnom projektu izrade veksilološkog rječnika (Dictionary of Vexillology) pod pokroviteljstvom FOTW. Od 2011. odražava pozivna gostujuća predavanja za studente Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u sklopu diplomskog izbornog predmeta Hrvatska heraldička baština na Odsjeku za povijest. Za svoju djelatnost u promicanju hrvatske heraldičke i veksilološke baštine u zemlji i inozemstvu 2010. godine odlikovan je Redom hrvatskog pletera. Za zasluge u promicanju veksilološke znanosti FIAV je 2015. dodijelio počasni naslov Fellow of the Federation, uz pravo isticanja počasne oznake FF iza imena. Dopisni je član Međunarodne heraldičke akademije (AIH) od 2011. Član je radnih tijela Međunarodne federacije veksiloloških udruženja (FIAV). Počasni je član Bugarskog heraldičkog i veksilološkog društva (BHVS) od 2009. i Makedonskog heraldičkog društva (MHZ) od 2011. godine.