Kratki opis
U svesku pod gornjim naslovom na sintetski je način prikazana novovjekovna povijest Dalmacije i Istre od 1798. do 1918. godine. To je učinjeno na temelju već afirmiranih i provjerenih domaćih historiografskih spoznaja, ali također uzimajući u obzir i najnovija dostignuća na tom području iz pera uglednih stranih povjesničara.
Svezak je sukladno svomu naslovu, podijeljen na dva temeljna dijela: jedan posvećen Dalmaciji, drugi pak Istri. Obje ove hrvatske zemlje u 19. stoljeću pripale su Habsburškoj Monarhiji, a od 1867. godine njezinoj austrijskoj polovici – tzv. Cislajtaniji.
Najprije se daju za oba dijela, temeljni obrisi političke povijesti Dalmacije i Istre u „dugom“ 19. stoljeću. Zatim se, u nastavku, obrađuju kulturna, gospodarska, vojna i religiozna povijest, kao i izabrani aspekti povijesti svakodnevice.
Osobit pak naglasak stavljen je na one temeljne procese koji su, kao protonacionalni i nacionalni, te modernizacijski na različite načine, oblikovali ove zemlje, njihovo pučanstvo te njegove elite i stavljali ga pred nemale izazove i zadatke.
Posebna je pozornost posvećena institucijama ovih zemalja i njihovom odnosu spram bečke središnjice, koji su u transmisiji vladinih odredbi i njihova sprovođenja imali golemu ulogu. Jednako tako, dužna pozornost posvećena je i istaknutim pojedincima koji su svojim radom i djelovanjem obilježili modernu dalmatinsku i istarsku povijest.
Na kraju svakog poglavlja priložena je sumarna bibliografija u kojoj su prikazane one relevantne jedinice na temelju kojih je ne samo sastavljen ovaj svezak, nego koje predstavljaju i relevantno štivo za svako proučavanje i bavljenje istarskom i dalmatinskom poviješću u 19. stoljeću.
MARKO TROGRLIĆ, rođen 1972. Osnovno i srednjoškolsko obrazovanje stekao u Splitu. Studij povijesti završio na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Beču, gdje je i doktorirao 2001. Vrela za povijest novovjekovne povijesti Dalmacije istraživao u arhivima i bibliotekama u Hrvatskoj, Austriji i Italiji. Bio je glavni voditelj znanstveno-istraživačkog projekta MZOS-a Dalmacija i bečke središnje institucije u 19. stoljeću te suradnik na dvama znanstveno-istraživačkim projektima Hrvatske zaklade za znanost. Od 1. listopada 2009. do 30. rujna 2013. obnašao, u dva mandata, dužnost dekana Filozofskog fakulteta u Splitu, bio član Senata Sveučilišta u Splitu te predsjednik dekanske konferencije Filozofskih fakulteta u Republici Hrvatskoj. Trenutačno u zvanju redovitog profesora – trajno zvanje u znanstvenom području humanističkih znanosti, polje Povijest, grana hrvatska i svjetska moderna i suvremena povijest, na katedri za novovjekovnu i suvremenu povijest Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu. Bavi se temama hrvatske moderne i suvremene povijesti. Dobitnik je Nagrade HAZU za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća za 2019. godinu u području društvenih znanosti te skupne nagrade Grada Splita u 2019. godini, zajedno s prof. dr. Stjepanom Matkovićem, za petogodišnji timski rad na dvosvečanu djelu (1430 str.) Političke bilješke Ante Trumbića 1930. – 1938. Od 2019. je i predsjednik Književnog kruga Split te voditelj Centra za hrvatske, mletačke i osmanske studije Sveučilišta u Splitu.